WYDARZENIE

08.12.2012 13:00 - 08.12.2012 19:00

V Jarmark na Nikiszu

Zapraszamy na Jarmark Na Nikiszu 2012. To juz 8 i 9 grudnia - tradycyjnie pierwszy weekend po Barbórce odbędzie się Jarmark Na Nikiszu. Mamy swój mały jubileusz - to już V edycja naszej imprezy. I okazja do świętowania sukcesu jakim jest otwarcie profesjonalnego systemu monitoringu wizyjnego. 4 lata temu w 2008r. zaczynaliśmy starania o monitoring, akcje społeczne, lobbing, zbiórki i petycje. I przede wszystkim budowanie atmosfery współpracy i partnerstwa w zabieganiu o bezpieczeństwo i rozwój Nikiszowca. W tym roku się udało i podczas Jarmarku będzie można zobaczyć jak działa nasz monitoring. Będzie też wiele innych atrakcji, o których poniżej. Zapraszamy do zapoznania się z programem i atrakcjami Jarmarku Na Nikiszu 2012. Głównym organizatorem tegorocznego Jarmarku jest Centrum Aktywności Lokalnej w Nikiszowcu, działające w ramach Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych - partnera Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach realizujący wspólnie projekt systemowy „Damy radę – program aktywizacji zawodowej i społecznej w Katowicach”. Jarmark jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Program Jarmarku Na Nikiszu 2012:

Sobota 8 grudnia

 Od 13:00 do 18:00 ok. 15 stoisk handlowych (uwaga! będzie ich mniej niż w niedzielę), mała gastronomia, karuzela wiedeńska, Pociąg św. Mikołaja.

 Ok. 14:00 w domu katechetycznym Parafii św. Anny odbędą się warsztaty wyrobu fińskich domków z piernika z możliwością degustacji dla szczególnie zaangażowanych w proces tworzeniaJ. Warsztaty prowadzą Agnieszka Kotulska-Rahunen i Kimmo Rahunen.

  16:30 w Kościele św. Anny zapraszamy na prezentację i prelekcję Historia Parafii Św. Anny. Prelekcje poprowadzi Ewelina Soska – mieszkanka Nikiszowca i jednocześnie profesjonalny przewodnik po Górnym Śląsku. Prezentacja to jeden z elementów projektu „Chodzona Historia Nikisza” , który realizujemy w tym roku w Centrum Aktywności Lokalnej w Nikiszowcu.

  17:30 w Muzeum Historii Katowic – spotkanie i prezentacja zdjęć z dwuletniego pobytu na drugim końcu świata „Do góry nogami czyli Australia i Nowa Zelandia w obiektywie Gosi Krakowiak”. Gosia Krakowiak przez kilka lat pracowała jako asystentka Ambasadora RP w Australii. Obecnie pracuje w Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS, jest blogerką. Jej dewiza: „Podróżuję więc jestem. A gdy kończy podróż, to chętnie powraca do domu - docenia bowiem uroki lokalnej przestrzeni, dla której stara się robić coś pożytecznego. Uwielbia także pisać, bo jest dla niej formą podróży. Zwykle nie wraca do tych samych miejsc - bo tyle jeszcze do zobaczenia. Ale może to się zmieni - od niedawana marzy o powrocie do Australii i Nowej Zelandii...". Prezentowane zdjęcia pochodzą z kolekcji Gosi Krakowiak i Marka Paściaka.

  19:00 w Kościele św. Anny – koncert muzyki klasycznej polsko-fińskiego duetu DUO VITARE w składzie Agnieszka Kotulska-Rahunen (wiolonczela) i Kimmo Rahunen (gitara). Duo Vitare to dwoje utalentowanych, młodych muzyków obdarzonych niebywałą intuicją w doborze repertuaru. Zespół powstał 7 lat temu w Niemczech, w Weimarze i od samego początku regularnie koncertuje w całej Europie wykorzystując bogactwo pomysłów artystycznych. Agnieszka Kotulska-Rahunen urodziła się w Bytomiu i tu stawiała pierwsze kroki muzyczne. Jej mąż Kimmo Rahunen jest Finem, co umożliwiło muzykom fantastycznie połączyć nutę słowiańską z akordami skandynawskimi. Dzięki temu powstał duet wiolonczelowo-gitarowy, który po mistrzowsku wykorzystuje mieszankę dwóch różnych kultur i osobowości. Artyści zapraszani są do najważniejszych sal koncertowych, występują na licznych festiwalach muzycznych w Europie. Na co dzień mieszkają w małej miejscowości w Finlandii. Niedziela 9 grudnia

  Już od ok. 10:00 do ok. 18:00 stragany z rękodziełem, kuchnią śląską, wyrobami i ozdobami świątecznymi, szkłem artystycznym, malarstwem, rzeźbą, biżuterią, koronkami itp., stoiska gastronomiczne, wino grzane, ciasta Michalskich karuzela wiedeńska, Pociąg św. Mikołaja.

  Od 13:00 występy na scenie:

  13:30 - występ grupy Średniaków z Miejskiego Przedszkola nr 32
  13:50 - występ zespołu Domisolki ze Szkoły Podstawowej nr 53
  14:20 – finał konkursu na najpiękniejsze okno Nikiszowca
  14:30 – Występ zespołu Trans z Gimnazjum 14
  15:00 – koncert Orkiestry Dętej Kopalni Wieczorek 
  16:00 – widowisko dla dzieci „Wesoły Zaprzęg Świętego Mikołaja”
  17:00 – koncert zespołu USTRONSKY - finalisty programu Must Be The Music. Ustronsky to rock’n’rollowi górale z Ustronia. Laureaci opolskiego konkursu Debiuty 2009. Znakomici muzycy, w większości absolwenci Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2012r. uczestniczyli w programie Must Be The Music.

  Ok. 18:00 - Zimowy Pokaz Tancerzy Ognia - Walka Dobra Ze Złem

  Ok. 18:30 - pokaz fajerwerków (jeśli pogoda pozwoli) 

 
Inne niedzielne atrakcje:
Na Jarmarku w dniu 9 grudnia będzie można oddać krew oraz zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego, wspierając tym samym misję Fundacji Agaty Mróz-Olszewskiej. Akcję realizować będzie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic. 14:00 i 16:00 – wycieczki z przewodnikiem po Nikiszowcu (zbiórka w okolicach zakrystii Kościoła św. Anny, prowadzi Ewelina Soska). Podczas Jarmarku prezentowany będzie system monitoringu wizyjnego. Będzie można przekonać się o precyzji systemu. Dowiedzieć się więcej o technicznej stronie przedsięwzięcia i możliwościach systemu. Społeczność Nikiszowca kontynuować będzie zbiórkę funduszy na odnowienie mozaiki z różami na fasadzie nad pocztą w Nikiszowcu. Akcję rozpoczęto na ubiegłorocznym Jarmarku. Obecnie czynione są starania o pozyskanie środków finansowych na kompletną i profesjonalną renowację tej fasady. Podczas Jarmarku będzie prowadzona zbiórka podpisów pod inicjatywą lokalną powołania Rady Jednostki Pomocniczej w dzielnicy Janów/Nikiszowiec. Na Jarmarku będzie można zdobyć kolejny numer lokalnego czasopisma Magiel – Niecodziennik Nikiszowiecki, a w nim wiele ciekawych artykułów o miejscu i ludziach Nikiszowica. Gazetę wydaje stowarzyszenie Pyrlik Stalowy, wydanie grudniowe współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W niedzielę 9 grudnia będzie można zwiedzić i zapoznać się z pracą Zespołu Szkół Specjalnych Nr 7, który otwiera swoje drzwi dla zwiedzających. W programie koncert, prezentacje twórczości podopiecznych. Więcej informacji na stoisku szkoły na Jarmarku. Dla dzieci poza karuzelą i pociągiem św. Mikołaja przygotowano krainę zabaw dla dzieci (w domu katechetycznym, prowadzoną przez wolontariuszy Gimnazjum Nr 14). Będą także ratownicy medyczni WOPR ze swoim sprzętem.

działo się

+

Kto był

+
Kret01_copy_-_kopia
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies i będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce.