WYDARZENIE

18.01.2013 18:00 - 15.03.2013 17:00

Wystawa prac Izabeli Ołdak „W kręgu Mandali”

Wystawa prac Izabeli Ołdak „W kręgu Mandali”

Termin: 18 stycznia – 15 marca 2013 r.


Wystawa prac Izabeli Ołdak przedstawiać będzie twórczość inspirowaną mandalą oraz procesem jej stwarzania i wyrażania w jej kształcie osobistych, społecznych i kulturowych treści. W pracach wykorzystuje zarówno symbolikę folklorystyczną, archetypiczną czy mitologiczną, jak również symbolikę prywatną, szczególnie podczas warsztatów z grupami wykluczonymi. Prace charakteryzuje silne oddziaływanie wizualne, bogata kolorystyka i dążenie do wtopienia się w otoczenie i jego specyfikę. Jak sama autorka pisze o swoich pracach: "Sztuka dominuje i determinuje moje życie, pozwala mi odkrywać i zagłębiać się w nieznane dotąd tematy, wyrażać swoje emocje, opinie i obserwacje. W moich projektach łączę rzemiosło z konceptualizmem i duchowością. Wizualnie tworzę własną stylistykę zbudowaną z piętrzących się form linearnych wzorów, często o znaczeniu symbolicznym czy magicznym. Inspiruję się mitologią, folklorem, snami, archetypami i symbolami, które przetworzone przez kulturę, kontekst i moją interpretację nabierają nowego znaczenia. Taki dialog z przeszłością pozwala dawnym ideom na ponowne odnalezienie miejsca w teraźniejszości. Jest to forma poszukiwania własnych korzeni budujących moją tożsamość artystyczną, opierając się o uniwersalne wartości kulturowe przekazywane z pokolenia na pokolenie. "

Izabela Ołdak - urodziła się 5 grudnia 1982 w Rybniku. Jest artystką wizualną i kuratorką. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, nowymi mediami, projektami typu site-specific oraz działaniem w przestrzeni publicznej. Głównym źródłem jej inspiracji jest mitologia, magia i folklor. W swoich projektach artystka często wykorzystuje archetypy, symbole i wzory. Jako kuratorka Izabela Ołdak opracowuje i realizuje wystawy, warsztaty, plenery.
W latach 2008-2010 studiowała w Dutch Art Institute ArtEZ w Enschede w Holandii, gdzie otrzymała dyplom Master of Fine Arts. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu - dyplom magistra sztuki z zakresu malarstwa sztalugowego otrzymała w pracowni prof. zw. Piotra C. Kowalskiego w 2007 roku. Artystka jest wielokrotną stypendystką: Stypendium Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki (2011), stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006/2007), Stypendium zagraniczne programu Socrates Erasmus do Nottingham Trent University (2006/2007), Stypendium Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2005/2006). Podczas 39. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2009” została wyróżniona „Nagrodą Publiczności” za obraz „Diary”. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, rezydencjach artystycznych, warsztatach i plenerach w Polsce, Holandii, Serbii, Hiszpanii, Grecji, Niemczech, Anglii, USA, Australii i na Węgrzech. Jest inicjatorką i kuratorką projektu międzynarodowych rezydencji artystycznych „Beyond Time/ Poza czasem” organizowanych przez Galerię Bielską BWA w Bielsku-Białej od 2011 roku. Posługuje się przede wszystkim technikami malarskimi, rysunkiem oraz tworzy instalacje typu site-specyfic.

Więcej na: http://artistinresidence.blog.com/

działo się

+

Kto był

+
5647c8434e75c416939130513ea204fd 8 9ef10bea9199fab9a28976f73dd7cebf
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies i będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce.